- Menu przedmiotowe
- Sprawy do załatwienia
- Urząd Stanu Cywilnego/ Dowody Osobiste/ Ewidencja Ludności
- Dowody Osobiste
Utrata lub uszkodzenie dowodu osobistego oraz zawieszenie i odwieszenie certyfikatów w dowodzie osobistym
Utrata lub uszkodzenie dowodu osobistego oraz zawieszenie i odwieszenie certyfikatów w dowodzie osobistym
Miejsce złożenia
- Przez internet: przez ePUAP.
- W dowolnym Biurze Dowodów Osobistych
Wymagane dokumenty
- Wypełnij formularz zgłoszenia utraty lub uszkodzenia
- Pamiętaj o:
a. uszkodzonym dowodzie osobistym,
b. ważnym paszporcie lub innym dokumencie potwierdzającym tożsamość (do wglądu).
Opłaty
Brak.
Termin odpowiedzi
Bez zbędnej zwłoki.
Tryb odwoławczy
Brak.
Uwagi
- Posiadacz dowodu osobistego, którego dowód został utracony lub uszkodzony, zgłasza ten fakt niezwłocznie osobiście organowi dowolnej gminy, a posiadacz dowodu osobistego przebywający poza terytorium RP – dowolnemu konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej.
- Zgłoszenia można dokonać na piśmie utrwalonym, w postaci elektronicznej, po opatrzeniu kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem zaufanym, w organie gminy, który wydał dowód osobisty.
- Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej można również dokonać w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu.
- Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego może dokonać pełnomocnik składając pełnomocnictwo szczególne do dokonania zgłoszenia.
- Za posiadacza dowodu osobistego nieposiadającego zdolności do czynności prawnych lub posiadającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego dokonuje jego rodzic, opiekun lub kurator.
- Posiadaczowi dowodu osobistego, który dokonał osobistego zgłoszenia organowi gminy lub konsulowi Rzeczypospolitej Polskiej utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego, wydaje się zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego.
- Posiadaczowi dowodu osobistego, który dokonał zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej, oraz posiadaczowi dowodu osobistego przebywającemu poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, który dokonał tego zgłoszenia pisemnie, za pomocą poczty lub telefaksu – zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego wydaje się na żądanie.
- Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące.
- Dowód osobisty unieważnia się z dniem zgłoszenia jego utraty lub uszkodzenia.
- Jeśli myślisz, że twój dowód jeszcze się odnajdzie, skorzystaj z innej usługi. Możesz go czasowo zawiesić i wycofać jego zawieszenie, kiedy go znajdziesz. Sprawdź, jak to zrobić – Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego**. Z tej usługi możesz skorzystać, wyłącznie jeśli zaginiony dowód jest e-dowodem wydanym po 4 marca 2019 roku.
- Cofnij zawieszenie od razu, gdy odzyskasz e-dowód.
*Jeśli nie cofniesz zawieszenia w ciągu 14 dni kalendarzowych od zawieszenia – twój e-dowód zostanie unieważniony na zawsze. W takiej sytuacji złóż wniosek o nowy e-dowód.
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-swojego-dowodu-osobistego-uniewaznij-dowod
**https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zawieszenie-lub-cofnij-zawieszenie-swojego-e-dowodu
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych.
- Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu.
- Ustawa z dnia 4 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego.
formularz_zgłoszenia_utraty_lub_uszkodzenia_dowodu_osobistegoGOV.pdf (894,67KB)
Zgloszenia_zawieszenia_certyfikatow_w_dowodzie_osobistym.pdf (611,18KB)
Zgloszenie_cofniecia_zawieszenia_certyfikatow_w_dowodzie_osob_.pdf (612,74KB)